Główny sekret farbowanych włosów

Zamierzasz pofarbować włosy, albo już to zrobiłaś? Pewnie już wiesz, że stan włosów jest bardzo ważny dla długiego i dobrego efektu koloryzacji. Mam dla ciebie kilka porad dotyczących skutecznej pielęgnacji farbowanych włosów.

Żebyś lepiej zrozumiała konieczność wykonywania wszystkich poniżej wymienionych zasad, przypomnę ci budowę łodygi włosa.

Łodyga, to część włosa wystająca nad powierzchnię skóry. Jej zewnętrzna warstwa składa się ze spłaszczonych łusek ułożonych dachówkowato. Pod wpływem zasadowym włosy pęcznieją, a łuski rozchylają się odsłaniając korę. Dzięki temu do kory włosa wprowadza się różne substancje chemiczne, które mogą zmienić kształt lub barwę włosa (barwniki, środki do trwałego ondulowania lub prostowania). Rozchylone łuski sprawiają, że włosy zaczynają się puszyć, plątać się, przestają odbijać światło, stają się szorstkimi w dotyku, matowymi i osłabionymi, tracą swój naturalny połysk. Mówiąc wprost, wyglądają nie najlepiej. Zamknięte łuski są podstawą zdrowych włosów, pigment z nich się nie wymywa, końcówki nie łamią się ,a włosy są gładkie w dotyku i błyszczące.

No to można zrobić główny wynik, że łuski muszą być zamknięte. Jak to uzyskać?

Zapamiętaj następujące rzeczy, środowisko kwaśne powoduje, że łuski włosów ulegają ściągnięciu. Dzięki temu chronią wrażliwą korę włosa przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promienie UV, metale ciężkie zawarte w powietrzu, również inne które są opisane tu.

Istotne staje się więc określanie odczynu roztworów i środków, które kontaktują z włosami. Jakie to środki? Są to : woda dla mycia głowy, szampony, odżywki, balsamy, toniki, pianki i t.d.

Zaczniemy od podstaw, czyli od mycia głowy.

Nie znam lepszego sposobu na szybką regenerację włosów małym kosztem, niż mycie lekko kwaśną wodą.

1. Przygotuj naczynie z wodą, dodaj octu jabłkowego, tak, żeby woda miała lekko kwaśny smak (20 ml octu na 1 l wody). Otrzymanym roztworem dokładnie przepłucz włosy, pH wody z octem jabłkowym spowoduje zamknięcie łusek na łodygach włosów.

2. Myjemy głowę, ważne jest zrobić to dwa razy. Najlepiej używać szamponu dla farbowanych włosów. Jego pH nie powinno przekraczać 3,5- 5,5. Zwykłe szampony mają wartość pH 6,5-7,5 i powodują lekkie rozchylenie łusek włosówych. Podczas całego procesu mycia głowy używać lekko kwaśnej wody, sprzyja to zamykaniu łusek włosów, co uniemożliwia szybkie wymywanie się pigmentu z ich struktury.

Mam nadzieję że już zrozumiałaś – odczyn roztworu lub preparatu (kosmetyka) ma istotne znaczenie w życiu twoich włosów. Stosuj preparaty dla włosów farbowanych, używaj kwaśną wodę dla mycia głowy.

Może to wszystko wydawać się skomplikowanym, jednak powiem Ci

Na koniec, powiem parę słów o tym, jaki powinien być stosunek do włosów. Wyobraź sobie, że kupiłaś ładną i drogą bluzkę, jest z bardzo ciękiego i wyjątkowo delikatnego materiału, czujesz się i wyglądasz w niej na 100%. Pewnie będziesz o nią dbała. Nie jest żadną tajemnicą, że piękno zostanie z Twoją bluzką na długo, tylko pod warunkiem przestrzegania następujących zasad, pranie ręczne za pomocą specjalnych proszków, delikatne wyżymanie, suszenie i prasowanie.

Tak samo jest z włosami, musisz dbać o nie nawet bardziej niż o najdroższe ubrania. Pielęgnacja farbowanych włosów ma bardzo szerokie spektrum zaczynając od mycia włosów i kończąc dobrym odżywianiem, to była niewielka część z całej objętości informacji na ten temat, w następnych moich wpisach dowiesz się jeszcze wiele innych ciekawych i użytecznych porad dotyczących włosów farbowanych i naturalnych.

Loading...