Jak prawidłowo myć głowę

Myjemy głowę przez całe życie, ten zabieg jest niezbędny, więc bardzo ważne jest robić to poprawnie. Czy słyszałaś o czymś takim jak zasady trzychologicznego mycia głowy?

Jeśli nie, to zaopatrz się w herbatę, gdyż jest to temat zawierający w sobie dużą ilość informacji.

Zdrowa cera, zdrowe włosy!

Podstawą zdrowia skóry głowy jest przede wszystkim jej czystość. Szampon pełni najważniejszą funkcję w utrzymywaniu głowy w czystości. Niezbędnymi składnikami każdego szamponu są woda i detergenty.

Detergenty, to środki powierzchniowo czynne, które mają doskonałe właściwości myjące. Powinnaś unikać silnych detergentów, mogą podrażniać, wysuszać, uczulać i powodować świąd skóry głowy.

Detergenty jest łatwo rozpoznać w opisie składu kosmetyka. Ich nazwy są trójczłonowe i kończą się wyrazem „sulfata”. Najpopularniejsze z nich to Sodium Laureth Sulfate (SLES), Ammonium Lauryl Sulfate (SLS). Wybieraj szampony zawierające następujące detergenty, gdyż działają sprawnie i łagodnie:

  • Coca Glucoside
  • Lauryl Glucoside
  • Cocaamidopropyl Betaine
  • Sodium Cocoyl Glutamate
  • Coco Betaine

Inwestując w odpowiedni produkt możesz uniknąć wielu negatywnych objawów związanych z myciem włosów.

Nie mniej ważne od wyboru odpowiedniego kosmetyku jest poprawny przebieg procesu mycia i suszenia włosów.

Oto 7 kroków poprawnego mycia włosów.

1. Przed przystąpieniem do mycia włosów należy je dokładnie rozczesać, (ale nie drap szczotką skóry głowy). Ten zabieg pozwoli nam uniknąć nadmiernego plątania się włosów.

2. Myj włosy trzymając głowę w dół nad wanną. Spowoduje to przepływ krwi do cebulek włosów, a w dalszym połączeniu z masażem otrzymasz wzmacniający efekt.

3. Niewielką ilość szamponu nałóż na dłoń i rozcieńcz dodając odrobinę wody, następnie nanieś na skórę głowy. Szampon powinno się wmasowywać opuszkami palców tylko na cerę głowy i nasadę włosów w ciągu 1,5-3 minut. W Pozostałą część włosa w żadnym wypadku nie wcieraj szamponu – ten spływający z góry wystarczy na oczyszczenie. Szarpanie lub intensywne drapanie skóry głowy paznokciami jest przeciwskazane.

4. Zgodnie z zasadą, szampon powinniśmy stosować co najmniej dwukrotnie. Pierwsze użycie ma na celu oczyścić skórę głowy od łoju, kurzu i pozostałości po środkach takich jak lakiery i pianki. Detergent odrywa cząsteczki zanieczyszczenia od powierzchni skóry i przeprowadza dalej na włosy. Dopiero za drugim razem odbywa się praktyczna faza mycia włosów. Jeśli myjesz włosy codziennie, wystarczy jeden raz nałożyć szampon. Nie używaj dużej ilości szamponu – jego nadmiar na łodydze włosów powoduje ich przesuszenie.

5. Płucz włosy letnią wodą. Rób to tak długo, aż poczujesz, że są one bez śliskiego śladu szamponu. Oznaka czystości to “skrzypanie” włosów przy skórze.

6. Następnym etapem może być zastosowanie maski. Po spłukaniu szamponu, niezbędne jest nałożenie odżywki odpowiedniej dla Twoich włosów:

a) Maskę lub odżywkę zacznij nakładać od końcówek, powoli i stopniowo rozprowadzaj ją na długość włosów;

b) Nigdy nie wcieraj odżywki/maski w skórę głowy;

c) Nie aplikuj zbyt dużej ilości substancji, im mniej, tym lepiej. Nadmiar odżywki obciąży włosy i utrudni spłukiwanie;

d) Na koniec warto zakwasić włosy zimną płukanką octu jabłkowego lub wodą cytrynową, domkną one łuski włosów.

7. Nie wyciskaj, nie wykręcając i nie pocieraj włosy ręcznikiem. Gdyż czynności te mogą naruszyć strukturę łodygi włosa.

Do osuszenia używaj miękkiego bawełnianego ręcznika. Dobrym pomysłem jest zawinięcie włosów w turban na kilka minut, aby woda sama wsiąkła do ręcznika. Ale nie pozostawiaj go na głowie na długo, by nie dopuścić do pocenia się skóry.

Bezpośrednio po umyciu nie należy czesać mokrych włosów szczotką, ponieważ uszkodzisz ich strukturę. Idealnym wyjściem jest delikatne rozdzielenie włosów palcami , a następnie rozczesz ich grzebieniem o rzadkich zębach. Pomocna w rozczesywaniu będzie jeszcze odżywka w sprayu, która nie obciąża włosów.

Przyjmuje się zasadę,że włosy powinny schnąć naturalnie. Jeżeli nie ma innej możliwości albo masz ochotę odbić czuprynę od nasady, to nie da się bez suszarki. W takich sytuacjach bardzo ważne jest suszyć włosy poprawnie.

Wybierz najchłodniejszy strumień powietrza. Utrzymując głowę w dół, kieruj nawiew zgodnie z układem łusek, zaczynając od ich nasady, kierując się stopniowo ku końcówkom. W taki sposób wygładzasz powierzchnię włosów. Ogromnym błędem jest suszenie przez dłuższy czas jednego miejsca. Włosy nagrzewają się w ten sposób do bardzo wysokiej temperatury. Skutkiem tego jest kruszenie się i pękanie łusek.

To wszystko co odgrywa niezwykle ważną rolę w kwestii trychologicznego mycia głowy. Jak masz farbowane włosy, to w tym artykule znajdziesz informację o pielęgnacji i myciu farbowanych włosów.

Życzę ci powodzenia i pamiętaj, że włosy, to nasze piękno.

Loading...